Vähän kinuskikakkua, paljon suklaakakkua ja ripaus pullaa päälle. Miltä kuulostaisi tällainen suupala? Aika taivaalliselta vai mitä? 😊 Tätä meilläkin on tuumailtu, kun kyseinen täytekakku on ollut tarjolla useissa perhejuhlissa syksyn aikana. Kakkua on kiitelty siitä, että vaikka se näyttää paperilla överimakealta, lopputulos on yllättävän ”raikas” (lainausmerkit!).
Jo aiemmin hehkutettu browniemaisen suklainen Chocolate First -kakkupohja on kakun sydän. Viime keväänä suosioon noussut sticky toffee mukautuu suklaan makuun ja kaiken viimeistelee kardemummalla maustettu vaahto. Tätä kakkua kukaan ei voi eikä halua vastustaa!
Resepti syntyi itse asiassa alun perin Kinuskigalleriaan jaetun kuvan innoittamana. Sidney_:n leipomassa unicorn-kakussa oli käytetty sticky toffeeta myös pursottamiseen. Minä tosin jouduin turvautumaan toffeen vaahdottamiseen, jolloin väri vaaleni. Nyttemmin reseptiin on tehty tarkennus, joka takaa toffeen onnistumisen ja jämäkkyyden. Lue sticky toffeen vinkit huolella.
Tällä kakulla hurmaat herkkusuut! 👍 😋




































Nauleipoo: juurikin näin. Voit leipoa kakkupohjan suoraan levykakkuversiona, joka löytyy täältä:
https://www.kinuskikissa.fi/chocolate-first-levykakkupohja
Näitä pohjia tekisin siis kaksi kappaletta, silloin tulee likimain kaksinkertainen annos tämän sivun kakkureseptiin nähden. Sitten vaan tuplaat tämän reseptin täytteen.
Voit kasata kahden täytevälin kakun kahdesta pohjasta niin, että leikkaat kummastakin pohjasta 1/3 ja 2/3 kokoiset palat, jolloin kolmas pohjakerros koostuu kahdesta 1/3 kokoisesta palasta. Sen voi kootessa sijoittaa alimmaksi. Kuorrutetta kuluu isoon kakkuun yllättävän paljon, kannattaa varata siis siihenkin määrät tämän kakun mukaan tuplana.
Pursotukset joudut soveltamaan, koska kinuskikermaa ei ole enää saatavissa. Kinuskin makuisen kerman saat laittamalla vatkauskerman joukkoon fariinisokeria tai kinuskikreemiä.
Kinuskikreemipursotuksesta esimerkki täällä:
https://www.kinuskikissa.fi/kinuskiset-puffinssit
Toisenlainen koristeluidea täällä:
https://www.kinuskikissa.fi/sticky-toffee-cake