17.2.2014
Kakkupohja halkaisijaltaan 19 cm
Täyte:
250 g mascarpone-tuorejuustoa
3 dl vispikermaa
130 g maitosuklaarouhetta
4 rkl sokeria
4 rkl vaniljakreemijauhetta
Väliin:
pakastemansikoita tai tuoreita mansikoita
vadelmahilloa
Kostutukseen:
vadelmamehua
Kuorrutukseen ja koristeluun:
2 dl vispikermaa
2 rkl vaniljakreemijauhetta
1 rkl sokeria
1 paketti mustaa sokerimassaa
2 pötköä mantelimassaa
sinistä elintarvikeväriä/pastaväriä
keltaista elintarvikeväriä/pastaväriä
tomusokeria
pari tippaa vettä
Täytteen valmistus:
– Vaahdota kerma, jätä hiukan löysäksi.
– Lisää sokeri ja mascarpone, jatka vaahdottamista.
– Kun vaahtonäyttää pursotettavalta, lisää vaniljakreemijauhe ja suklaarouhe ja vatkaa nopeasti sekaisin.
Kakun kasaaminen:
– Leikkaa pohja kolmeen tasapaksuun kerrokseen.
– Kostuta pohjakerros tasaisesti ja levitä päälle haluttu kerros hilloa, sekä mansikan lohkoja. Levitä puolet suklaarouhetäytteestä tasaisesti hillon ja mansikoiden päälle.
– Valmista toinen kerros samalla tavalla.
– Ennen kuin laitat viimeisen kerroksen pohjaa, kostuta pohja molemmilta puolilta kevyesti, varsinkin jos pohja on tykky/paksu.
– Tasoita vielä reunat, niin ettei täytettä tursua yli.
– Laita kakku kaappiin lepäämään kelmun alle, mieluusti yön yli.
Kakun kuorrutus ja koristelu:
– Vaahdota 2 dl vispikermaa ja 1rkl sokeria, kovaksi vaahdoksi, lisää lopuksi vaniljakreemijauhe, vaahdota nopeasti sekaisin.
– Levitä kerma tasaisesti kakun päälle, laita kylmään vetäytymään.
– Värjää 0,5 pötköä marsipaanista keltaiseksi ja loput siniseksi
– Valmista keltaisesta marsipaanista ja mustasta sokerimassasta Batman-logo.
– Kauli sininen marsipaani tomusokerin avulla sopivan kokoiseksi, niin että se tulee kakun yli. Kuorruta kakku.
– Valmista mustasta sokerimassasta kaupungin siluetti kakun reunaan, kiinnitä sivelemällä hiukan vettä kuvien takapuolella. Töpötä ikkunat rakennuksille tomusokeri-vesi seoksella ja hammastikulla.
– Kauli loppu mustasta sokerimassasta ja leikkaa siitä Batmanille viitta. Laskosta viitta kakun reunaan ja viimeistele kakku Batman-logolla.
Erikokoisten kakkujen riittävyys
Vinkkejä erityisruokavalioihin
Chocolate Chip Cookies
5656 tähteä
Maailman paras mutakakku
2826 tähteä
Mokkapalat
2557 tähteä
Brookies
1819 tähteä
Britakakku
1527 tähteä
Kiitos Pola kommentistasi. 🙂
Olen huomannut saman asian, että pojille on huomattavasti vaikempaa löytää sopivaa lahja/leivonta aihetta, jotenkin tytöille on tarjolla paljon enemmän vaihtoehtoja.